Çim - Ot Biçme

Çim – Ot Biçme

Turkuaz Temizlik olarak ev, ofis, otel ve okul gibi yaşama alanlarında temizlik işlemi vermemizin dışında, dilediğiniz takdirde sizlere Çim Ot Biçme hizmeti de sunmaktayız. Çim bakımı nasıl yapılır, çim ne zaman biçilir gibi konularda profesyonel destek almak istiyorsanız 7/24 Turkuaz Temizlik’ten hizmet alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, bizimle iletişime geçmek!

Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği gibi çimler; bahçelerde hatırı sayılır bir alan kaplar. Bununla birlikte, çimler, yemyeşil görüntüsüyle açık alanlara eşsiz bir güzellik katar. Bahçelerin yeşil örtüsü olarak tasvir edilen çimlerin ekimi ve bakımı oldukça kolaydır. Çim alanlarında ilk biçim çok önemlidir. Kökler tam olarak gelişmediği için ilk biçimden önce ve sonra alan mutlaka silindirle düzeltilmelidir.

Çim biçme makası veya Çim Ot Biçme makinesinin bıçakları keskin olmalıdır. İlk biçim sırasında çimler altı cm’ye indirilmelidir. Ancak, bir sonraki biçimde ise çimler 3-4 cm’ye kadar indirilmiş olmalıdır. Bununla birlikte, her çim biçme işleminde biçme yönü değiştirilmelidir. Ekimden sonra belirli aralıklarla, havalandırma tırnağı kullanarak çim aralarındaki çim ve mantar artıkları temizlenmelidir.

Sürekli ve doğru sulama, ekilen çimlerin köklerinin büyümesi, sürgünlerinin sıklıkla yapılması; fotosentez yapıyor olmaları ve hastalıklara karşı dayanıklı olmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu işlemler, kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çimler, en hızlı gelişimlerini nisan ayında göstermektedir. Çimler, bu ayda mutlaka biçilmelidir.

Çim Ot Biçme Kocaeli

Çim Ot Biçme Kocaeli

Çim Ot Biçme Kocaeli

Çimler biçilmeye başlanmadan önce, çim yüzeyi mutlaka temiz olmalıdır. Ayrıca, çimler biçilmeye başlanmadan önce üzerindeki otlar mutlaka temizlenmelidir. Bununla birlikte, çimler nemli olmamalıdır. Çimler biçilirken, hepsi aynı yöne bakmamalıdır. Ayrıca, çimlerin sağlıklı gelişebilmesi adına doğru gübreleme yapmak şarttır.

Gübrelemenin istenilen etkiyi yaratması için zamanlaması iyi belirlenmelidir. Bu yüzden, gübreleme yapmak için en uygun zaman olarak ısının en az olduğu zamanlar gösterilmektedir. Bu sebepten dolayı; sabah veya akşam saatlerinde gübreleme işlemi yapılabilir. Ayrıca, yapılan gübrelemenin etkisini gösterebilmesi için gübreleme işlemi bittikten sonra mutlaka sulama yapılmalıdır.

Çim Ot Biçme Nasıl Yapılır?

Turkuaz Temizlik olarak, bizleri tercih ettiğiniz takdirde çimlerinizi nasıl biçeceğimizi sizlere anlatalım.

  • Çimler, yağışlı dönemlerde hızlı büyüdükleri için bu dönemlerde haftada iki defa biçilir.
  • Çimlerin boyu, 5 cm’ye ulaştığında biçilmeye uygundur.
  • Çim biçmeye başlamadan önce tırmık kullanarak kurumuş yapraklar temizlenmelidir. Bu sayede, çimler daha fazla hava alıp, çok daha sağlıklı bir şekilde büyürler.
  • Çim Ot Biçme işleminden sonra mutlaka sulanır. Ancak, ıslanmış çimleri biçmek oldukça zor olur.
  • Çimler, çim makinesi kullanılarak biçilir.
  • Çimler; çabuk uzarsa haftada iki kere, sıcak havalarda haftada veya iki haftada bir olmak koşuluyla biçilmelidir.
  • Genellikle çimler, 5 cm kadar uzayınca biçilir. Standart bir kesim için makine boyu 2,5 cm’ye getirilir.
  • Çimler, genel olarak sıcak ve güneşli havalarda biçilir. Çimleri, akşam üzeri biçmek ve hemen arkasından sulamak mantıklıdır. Biçme işleminin ardından çimler sulanmazsa, kısa bir süre sonra çimler sararır.
  • Otlar veya Çimler, biçilmeye başlanmadan önce biçilecek alanın kuru olup olmadığına dikkat edilir. Çünkü, ıslak çim kalıntıları ve toprak, çim makinesine zarar vermektedir.

Çim Nasıl Sulanır?

Çim Ot Biçme işlemi kadar sulanması da oldukça önemlidir. Çimlerin sulanma vakitlerine dikkat etmek şarttır. Sulama için genel olarak, sabahın erken saatleri veya akşam vakitleri tercih edilmelidir. Çünkü, öğlen vakitlerinde sulama yapılırsa, çimlerde su kabarcıkları meydana gelir. Ayrıca, bu kabarcıklara temas eden güneş ışınları, çimlerin zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden, akşam vakitleri en ideal zaman dilimidir.