Bahçe Bakımı ve Temizliği

Bahçe Bakımı ve Temizliği

Turkuaz Temizlik yeşil alanlar için Bahçe Bakımı ve Temizliği konusunda Kocaeli genelinde sizlere kaliteli hizmet sunmaktadır. Bu alanda deneyimli ve eğitimli personelimiz, kaliteli ekipmanlarımız ve müşteri memnuniyetine dayanan hizmet anlayışımızla mutlaka bizi tercih etmelisiniz.

Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı günlerde, sonbahar mevsimine uygun olarak bahçe bakımı yapmak şarttır. Nasıl ki bizler, kendimizi kışa hazırlıyorsak, bahçemizi de kışa hazırlamalıyız. Sonbaharda bahçe bakımı yapılırken; öncelikle dökülmeye başlayan ağaç yaprakları başta olmak üzere diğer bütün bahçe artıklarını tırmıkla toplayıp biriktirmek gerekir. Ancak, bahçe artıkları atılmamalıdır. Çünkü, bir sonraki baharda bahçede torf olarak kullanılabilirler.

Sonbahar yağmurlarının toprağı iyice tavına getirmesinin ardından bahçedeki yaz çiçekleri solar. Bu yüzden, yaz çiçeklerini mutlaka temizlemek gerekir. Ayrıca, toprak çapalanarak işlenmeli, yapılacak yeni bitki dikimleri için hazırlanmalıdır. Toprak, sıcak sebebiyle yaz aylarında iyice sıkıştığı için toprağın iyiden iyiye havalandırılması gerekir. Sonbaharda yapılacak dikimler için yerler hazırlanmalı ve çukurlar açılmalıdır. Bu dönemler, boşalmış olan çiçek tarhlarına veya çiçek saksılarına sonbahar çiçeği ekmek için en ideal dönemdir. Ayrıca, kışlık çiçek fideleri ve ilkbaharda çiçeklerini açan soğanlı bitkiler de ekilebilir.

Bahçe Bakımı ve Temizliği Bahçe Bakımı ve Temizliği

Bahçe Bakımı ve Temizliği

Toprağın veriminden endişe duyanlar için organik gübre veya mineral bakımından oldukça zengin olan gübre takviyeleri uygulanabilir. Bu sebeple, toprağın bahar aylarına daha verimli girmesi sağlanır. Sonbahar ayları, çimlendirme yapmak isteyenler için en ideal dönemdir. Çünkü, toprak, sıcaklığını halen daha koruduğundan dolayı çimlenme daha rahat ve kolay olacaktır. Sonbaharda, sulama problemi yaşanmaz. Bu sayede, mevcut çimlerin yama ve düzenleme işlemleri de bu dönemde kolaylıkla yapılabilir.

Bununla birlikte, sonbaharda bahçe bakımı ciddi bir konudur. Bu yüzden, bahçede yapılan her yenilik ve her dikim işlemi; zaten sürekli olarak yağmur yağıyor düşüncesiyle boş bırakılmamalıdır. Bahçenin sulama ihtiyaçları sürekli olarak kontrol edilmelidir. Kocaeli Temizlik Şirketleri arasından bahçe bakımı yaptırmak istiyorsanız ve Turkuaz Temizlik‘i tercih ederseniz yukarıda saydığımız tüm kriterleri sizin düşünmenize gerek kalmadan biz hallederiz.

İlkbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Turkuaz Temizlik olarak, her bahçenin bahar aylarında özel bir bakımdan geçmesinin farkındayız. Bahar ayları, bahçe bakımı için ideal bir zamandır. İlkbaharda bahçe bakımı yapılırken öncelikle; kıştan kalan dallar ve yapraklar temizlenir. Bu iş için geniş yelpaze şeklinde tırmıklar elverişlidir. Ardından, bahçedeki yabani otlar temizlenir, bitki kökleri çapalanarak toprağın hava alması sağlanır. Bunun dışında, kış aylarının bahçede oluşturduğu çukurlar veya çamur birikintileri kapatılmalıdır.

Bahçedeki drenaj problemleri çözülmelidir. Çünkü, drenaj yüzünden yüzeyde sular birikir, bu yüzden çim alanlarında sararmalar ve seyrekleşmeler gözükür. Bununla birlikte, seyrekleşen ve azalan çim alanlarına ilkbaharda çim takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca, tamamen zarar gören ve sağlıksız gözüken alanlara ise tercihen mayıs ayında tekrar çim ekimi yapılmalıdır.

Kocaeli Bahçe Bakımı ve Temizliği

Bunun dışında, gübrelenmesi gereken bitkiler tespit edilmelidir. Bu bitkilere, uygun miktarda ve tipte gübre verilmelidir. Bununla birlikte, granül çim gübresi verilerek çimlerin beslenmesi sağlanmalıdır. Yaz dönemi bitkileri için ilkbahar, kış dönemi bitkileri içinse sonbahar; en ideal bahçe gübreleme mevsimleridir. Bununla birlikte, çit bitkilerinin de ilkbaharda budanarak, torf- koyun gübresi karışımı gübreyle beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Bunun dışında, bahar dönemi, ağaçların ilaçlanması için de en ideal zamandır. Her 15 günde bir bitkilerin tomurcuklanmasını takip ederek, uygun ilaçlarla, ağaçlara ilaçlama yapılmalıdır. Kocaeli Bahçe Bakımı ve Temizliği için Turkuaz Temizlik‘i tercih etmelisiniz.